Reklama
Reklama

Poznańskie MPK domaga się od firm budowlanych 20 mln zł odszkodowania... 4 lata po odebraniu inwestycji

fot. PIM

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji złożyło pozew sądowy, domagając się zadośćuczynienia od firm Elektrobudowa i ZUE, budujących pętlę Franowo.

- Powód wywodzi swoje roszczenie z umowy na wykonanie robót budowlanych, prac i innych czynności niezbędnych i koniecznych do pełnego wykonania zadania polegającego na budowie zajezdni tramwajowej Franowo w Poznaniu - podała Elektrobudowa, o czym pisze serwis Wirtualny Nowy Przemysł.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA


Chodzi o kontrakt na budowę pętli Franowo, opiewający na sumę 208,8 mln zł netto. Umowę podpisano w lipcu 2011 r. Została ona zrealizowana, a pracę wykonano w czerwcu 2015 r. - W opinii spółki wywiedzione przeciwko niej powództwo jest bezzasadne - zarówno co do zasady, jak i wysokości. Elektrobudowa stoi na stanowisku, że zgłoszone wobec niej żądania nie mają uzasadnionych podstaw prawnych i faktycznych - zaznacza spółka.

Firma jest zdziwiona roszczeniami z tytułu kar umownych, gdyż podnoszone są one "blisko pięć lat po rzekomym ich powstaniu". Dodatkowo spółka wskazuje, że: "kary umowne były zastrzeżone na wypadek zwłoki, a do takiego zawinionego przez spółkę opóźnienia nie doszło, część wynagrodzenia spółki oraz ZUE została już potrącona celem zaspokojenia naliczonych przez MPK kar umownych".

Obie firmy kwestionują zasadność roszczeń, bowiem: "po stronie MPK nie powstała żadna szkoda, która byłaby następstwem wydłużenia realizacji umowy", a inwestycja została przyjęta przez przedsiębiorstwo bezusterkowo w 2015 r.Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Pogodowa chwila wytchnienia przed upałami
19℃
14℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
7.97 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro